fbpx
Menu Zamknij
Slider
Fotowoltaika – czy to się opłaca?
Fotowoltaika opłaca się już dzisiaj i to nawet bez dotacji. Im większe rachunki za prąd tym większe potencjalnie korzyści z oszczędności. Mamy systemy fotowoltaiczne dla odbiorców prywatnych, firm, rolników. Przy obecnych cenach Instalacji na naszym rynku zestaw fotowoltaiczny, który obejmuje kompletny zestaw podłączony do sieci, ma szansę zwrócić się w czasie krótszym niż 10 lat. Dynamika w branży jest obiecująca, ponieważ w zeszłym roku mówiliśmy o konieczności wsparcia finansowego różnego typu począwszy od dotacji po preferencyjne kredyty.

Nowa ustawa o OZE pomaga, system opustów pozwala na odebranie wprowadzonej do sieci energii latem; np. jesienią lub zimą. To powoduje, ze już nie trzeba na siłę zużywać energii po to by ją tanie nie oddać do systemu energetycznego. W naszej firmie Klient otrzymuje rozwiązanie w postaci wydajnego systemu fotowoltaicznego który po wpięciu do sieci może pracować przez 40 – 50 lat oszczędzając energię a co za tym idzie finanse.

ROZWÓJ Fotowoltaiki
Po wprowadzeniu arabskiego embargo na dostawy ropy naftowej w 1973 roku, zaczęto dostrzegać zalety energii solarnej i uświadomiono sobie globalne konsekwencje z tego wynikające. Embargo – ogłoszone przez organizację OPEC w październiku 1973 roku – spowodowało dwukrotne podniesienie cen ropy naftowej i zilustrowało jak gospodarka światowa jest uzależniona od cen ropy naftowej.
Już w 1975 r. Centrum NASA Lewis Research Center zainstalowało na całym świecie 83 systemy solarne jako eksperymentalnego zasilania chłodziarek, oświetlenia mieszkań, oświetlenia szpitali, urządzeń telekomunikacyjnych, stacji pomp.
Systemy fotowoltaiczne pracujące poza siecią energetyczną (off grid)
Systemy te pracują w oddzieleniu od sieci energetycznej i są stosowane do zasilania budek telefonicznych, oświetlenia ulic, parków, parkingów, stacji kolejowych, dworców autobusowych, czy ogrodów, w naszym kraju najczęściej stosowany w ogródkach działkowych. System prócz modułów fotowoltaicznych i falownika posiada jeszcze akumulatory oraz system ich ładowania. Instalacja off grid może pracować jako źródło prądu stałego np. 24 V, lub zmiennego 230 V w zależności od potrzeb. Istnieje także rosnący rynek mobilnych instalacji solarnych montowanych na pojazdach i łodziach.
Systemy fotowoltaiczne połączone z siecią energetyczną (on grid)
W dzień energia słoneczna generowana przez system solarny jest wykorzystywana natychmiast, a jej nadwyżki odsprzedawane są dostawcom energii elektrycznej – odpowiada za ten proces Inwerter, który jest rozbudowanym falownikiem o moduł współpracy z siecią. Wieczorem, gdy system solarny nie może dostarczać energii, energia elektryczna jest pobierana z sieci energetycznej, cały proces przebiega płynnie bez przełączania lub zakłóceń przepływu prądu.
Rodzaje technologii PV
Z zasady istnieją dwa podstawowe rodzaje technologii solarnych: krystaliczna i cienkowarstwowa.
Z kolei krystaliczną można podzielić na dwie grupy:
Ogniwa monokrystaliczne – wykonywane z pojedynczego kryształu krzemu. Ogniwa monokrystaliczne mają wysoką wydajność (około 18 – 19% konwersji padającego światła słonecznego), są jednak rozwiązaniem kosztownym.
Ogniwa polikrystaliczne – wykonywane są przed odcinanie cienkich płytek z odlanego i rekrystalizowanego krzemu. Produkcja ogniw polikrystalicznych jest tańsza, ale mają niższą wydajność (około 16% konwersji padającego światła słonecznego).

Technologia cieńkowarstwowa to obecnie najszybciej rozwijająca się kategoria, do tej technologii zaliczyć możemy ogniwa CIGS, CIS, CDTe, również sławne za sprawa polskich naukowców Perowskity mają w nich duży udział, to często mieszanka półprzewodników, których to dobór oraz skład determinuje parametry całego ogniwa, w ogniwach tych warstwa materiału aktywnego jest ok. 100 x cieńsza niż w przypadku ogniw krystalicznych dlatego technologia ta zwana cieńkowarstwową. Charakteryzuje się stosunkowo niższą ceną za 1 Wp, ale również i krótszą żywotnością.

Dlaczego warto skorzystać z oferty Mazeko?
Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem, wyspecjalizowaną tylko i wyłącznie w sprzedaży, doborze i montażu kolektorów słonecznych. Przeprowadzamy całą inwestycję od początku do końca co gwarantuje zadowolenie klienta. Przed rozpoczęciem inwestycji wnikliwie doradzamy i dobieramy instalację oraz pomagamy w uzyskaniu dotacji a następnie przeprowadzamy jej montaż,

zaś w późniejszym okresie dbamy o dotrzymanie terminów przeglądów okresowych. Indywidualnie podchodzimy do każdego klienta dlatego zapraszamy do jednego z naszych oddziałów.

Czy dokumentacja związana z uzyskaniem kredytu jest bardzo skomplikowana?
My jako firma wychodząc w stronę klienta załatwiamy wszystkie formalności za klienta. Klient nie wychodzi z domu, gdyż wszystkie formalności związane z wnioskami, uzyskaniem kredytu, przerzucone są na nasza firmę. Tak naprawdę to komfortowa sytuacja gdyż nikt nie lubi chodzić po urzędach i bankach. W dzisiejszych czasach ludziom brakuje czasu dlatego my klientów wyręczamy w tym wszystkim. Wystarczy umówić się na darmowe spotkanie z naszym doradcą w domu a resztę formalności załatwimy za klienta.
Czy koszt takiej inwestycji jest to kosztowna sprawa?
Ależ właśnie że nie ! Większość osób myśli że jest to kosztowna inwestycja. W obecnej chwili Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program częściowych dopłat do spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych.

Kwota takiego dofinansowania to aż 45% dlatego grzechem jest nie skorzystać z takiej okazji.

Na co w takim razie zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup i montaż instalacji solarnej?
Są dwa parametry, które obowiązkowo należy sprawdzić- temperaturę stagnacji, która nie może przekraczać 200 stopni Celsjusza oraz sprawność optyczną kolektora, która powinna mieć wartość co najmniej 80%. Nie wgłębiając się w szczegóły, można stwierdzić, że od pierwszego parametru zależeć będzie nasza wygoda, a od drugiego wysokość naszych oszczędności.

Warto też sprawdzić dodatkowe funkcje- czy system posiada tzw. tryb urlopowy, który przyda się, kiedy całą rodziną wyjedziemy na wakacje i nie będziemy korzystać z kolektorów, oraz czy można rozpuścić śnieg z kolektora dzięki chwilowemu skierowaniu ciepła z kotłowni na dach. Warto też zapytać o kraj pochodzenia systemu solarnego. Pamiętajmy- to inwestycja na lata, więc jakość całej instalacji ma tutaj kluczowe znaczenie.

W jakim stopniu kolektory mogą pokryć zapotrzebowanie na ciepła wodę użytkową?
Kolektory są długowieczne- czas ich eksploatacji przewidziany jest na dziesięciolecia. Dlatego dobrze jest przemyśleć planowaną inwestycję. Od wybranego sprzętu będzie bowiem zależeć nasza wygoda i wysokość naszych oszczędności przez kolejnych 30lat.

Dobrze jest zastanowić się dwa razy i nie kierować się wyłącznie ceną, ale zwrócić uwagę na najważniejsze osiągi kolektorów. W miesiącach od kwietnia do września kolektory zapewniają temperaturę wody do 80 stopni Celsjusza (ze względu na ochronę zbiornika), a kolektory mogą grzać nawet do 100 stopni Celsjusza i jest to niemalże 100 procentowe pokrycie. Przy specjalnym typie kolektory działają nawet zimą.

Podgrzewanie wody przy wykorzystaniu instalacji solarnych
Instalacje solarne, które wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody stają się w naszym coraz bardziej popularne i przestają być jedynie dobrem luksusowym. Dzieje się tak zarówno poprzez stale rosnące ceny paliw jak i postępujące w bardzo szybkim tempie zanieczyszczenie środowiska. Oba wymienione czynniki wymuszają postęp w technologiach ogrzewnictwa. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie instalacja solarna – pozwala ona pokryć od 60 do 75% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, a co za tym idzie znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Oczywiste jest również to, że wykorzystując darmową energię słoneczną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oszczędzamy nie tylko środowisko, ale również nasze wydatki na energię elektryczną, gaz, olej opałowy, węgiel. Raz poczyniona inwestycja na stałe zniweluje koszty energetyczne dla danego obiektu. Początkowo poniesione nakłady bardzo szybko rekompensują się i pozwalają obniżyć koszty średnio nawet do ok. 75% oszczędności związanych z rocznymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej i do około 20% związanymi z ogrzewaniem. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty – stałe oszczędności. Koszt instalacji słonecznej złożonej z kolektorów płaskich jest porównywalny z kosztem instalacji tradycyjnej. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że dalsza eksploatacja systemu z kolektorami prawie nic nie kosztuje, inwestycja szybko się zwraca. Właściwie zaprojektowana instalacja pozwala na wymierne korzyści, zapewnia koszty eksploatacji ograniczone do niezbędnego minimum i gwarantuje szybką amortyzację. Sprawia to, że sprzedaż systemów solarnych znacznie wzrasta z każdym rokiem i sięga obecnie ok. 114.800 m2 powierzchni czynnej w kwietniu 2012r. Dzięki urządzeniom solarnym realnym stało się zarówno wykorzystanie promieniowania słonecznego w życiu codziennym – jako darmowej energii dla nas i oszczędzanie środowiska.

Na rynku jest ogromny wybór kolektorów słonecznych, trzeba jednak zwrócić uwagę, że tylko wysoka jakość techniczna kolektorów, warunkuje stałe korzyści ekonomiczne. Inwestycja zwraca się po około 3-6 latach. Natomiast przy ciągłym wzroście cen energii czas zwrotu takiej instalacji będzie się jeszcze zmniejszał. Po tym czasie mamy już tzw. darmową.

Kolektory czy to się opłaca?
W gospodarstwach domowych zapotrzebowania na ciepłą wodę jest zazwyczaj stałe w ciągu całego roku, natomiast ilośc energii słonecznej ulega dużym wahaniom. W naszym terenie w okresie letnim dociera do ziemi 7-8 razy więcej energii niż w okresie zimowym. Różnica ta sprawia, że nie udaje sie równomiernie pozyskiwać energii słonecznej w ciągu całego roku.

Opłacalność instalacji słonecznej rośnie wraz ze wzrostem efektywności wykorzystania kolektorów. optymalnie dobrana instalacja powinna w miesiącu o najwyższym nasłonecznieniu dostarczać nie więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej dla danego budynku.. Osiągnięcie poziomu 90%–100% pokrycia solarnego w miesiącach letnich przekłada się zazwyczaj na 45–55-procentowe pokrycie dla całego roku. W takim przypadku kolektory słoneczne eksploatowane są w najbardziej efektywny sposób, gdyż energia cieplna nie jest marnowana z uwagi na brak możliwości jej odbioru latem. Tak dobrana instalacja charakteryzuje się wysokim uzyskiem słonecznym w przeliczeniu na m² kolektora oraz niską ceną energii pozyskanej ze Słońca. Przekroczenie w okresie letnim uzysku słonecznego ponad zapotrzebowanie na CWU po to by np. zwiększyć średnioroczne pokrycie słoneczne czy wspomagać instalację CO, zawsze zmniejsza uzysk słoneczny w przeliczeniu na m² kolektora i jednocześnie podnosi cenę energii słonecznej.

Istotnym czynnikiem opłacalności inwestycji jest rodzaj zastępowanego paliwa konwencjonalnego.

Opierając się na średnich rocznych uzyskach energii dla kolektorów płaskich można założyć, że instalacja słoneczna powinna dostarczać średnio rocznie ok. 450 kWh energii cieplnej na każdy m² kolektora. Najczęściej stosowana instalacja słoneczna do podgrzewania CWU składa się z 3 kolektorów o powierzchni 2m2 każdy.

Koszt takiej kompletnej instalacji obecnie nie przekracza 11 000 zł. W tym przypadku roczny uzysk słoneczny będzie wynosił 2900 kWh, i teraz – w zależności od zastępowanego źródła ciepła możemy teraz przeliczyć moc tej instalacji x wartość (cena) zastępowanego nośnika.

Kalkulacja ta najkorzystniej przedstawia się do cen energii elektrycznej lub Oleju opałowego a najmniej korzystnie do ceny węgla kamiennego, tu jednak oprócz ceny dochodzi czynnik ekologiczny jak również komfort eksploatacyjny.

Co to jest energetyka Prosumencka?
Prosument to połączenie słów PROducent-konSUMENT.

Czyli ktoś kto produkując energię – sam ją zużywa.

Idea prosumeryzmu zyskuje w Polsce coraz większą grupę zwolenników. Wszystkie dane z rozwoju rynku wskazują na ciągły wzrost instalowanych i przyłączanych do sieci systemów fotowoltaicznych, wśród których prym wiodą MIkroinstalacje PV. Mimo wielu zawirowań związanych z niepewnością legislacyjną oraz brakiem konsekwentnej polityki rządowej, słupki danych o kolejnych połączonych z siecią instalacjach fotowoltaicznych napawają optymizmem. Wprawdzie wiedza przeciętnego konsumenta na temat korzyści związanymi z posiadania własnej minielektrowni jest nadal niewielka, jednak jest kilka poważnych argumentów stanowiących podstawę dla dalszego rozwoju sektora.

Ogniwo PV – moduł fotowoltaiczny
Aby za darmo mieć prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu, można zastosować ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej umieszcza się je na dachu. Obecnie systemy PV instalowane na dachach domów mają moc rzędu kilku kilowatów. Dzięki temu jest więc możliwe zasilanie z nich wszystkich elektrycznych urządzeń domowych. Systemy fotowoltaiczne mają kilka cech, które dla niektórych użytkowników są równie ważne jak zdolność tych systemów do generowania energii elektrycznej.

Po pierwsze: niezawodność – moduły fotowoltaiczne należą do najbardziej niezawodnych źródeł energii elektrycznej, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Nie zawierają ruchomych części mogą przez dziesięciolecia funkcjonować bez ingerencji człowieka.
Po drugie: prostota – systemy PV zawierają niewiele elementów składowych i podlegają bardzo prostym procedurom w zakresie eksploatacji i utrzymania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane przez ludzi, którzy nie posiadają nawet podstawowej wiedzy technicznej i energetycznej.
Po trzecie: modularność – moc elektryczna dostarczana przez ogniwa fotowoltaiczne, przy pewnych warunkach nasłonecznienia, w znacznym stopniu jest podyktowana przez wielkość i liczbę modułów fotowoltaicznych, zainstalowanych w systemie. Po dołożeniu dodatkowych modułów, osiąga się większą moc systemu. Pozwala to na łatwe dopasowanie systemu w ślad za zmianami w zakresie zapotrzebowania mocy lub dostępności środków inwestycyjnych. Na przykład, jeśli w gospodarstwie planuje się zakup sprzętu za dwa lata, to użytkownicy będą mogli zwiększyć moc systemu wtedy, gdy zapotrzebowanie wzrośnie.
Po czwarte: bezgłośna praca – systemy PV wytwarzają energię elektryczną w absolutnej ciszy, bez wibracji i generowania fal elektromagnetycznych.

Kolektory słoneczne – rodzaje
Kolektory słoneczne zamieniają promieniowanie słoneczne w ciepło, używamy ich do przygotowania ciepłej wody (c.w.u.).

W uproszczeniu przyjmuje się, że średnio w Polsce do 1 m2 powierzchni dociera w ciągu roku 1000 kWh energii słonecznej, co odpowiada energii zawartej w 100 litrach oleju opałowego. Nie jest to ilość mała, ale zaledwie 27%, czyli 270 kWh jest do dyspozycji w sezonie grzewczym. Instalacje solarne w Polsce sprawdzają się głównie do celów przygotowania ciepłej wody użytkowej czyli od wczesnej wiosny do później jesieni.

Układ solarny jest alternatywnym źródłem ciepła dla podstawowego systemu podgrzewania ciepłej wody (kocioł węglowy lub gazowy, podgrzewacz elektryczny, grzałka elektryczna, itp.) zapewniającego podgrzanie wody w okresach, gdy energia słoneczna nie jest dostępna lub nie wystarcza na pełne pokrycie zapotrzebowania.

Kolektory słoneczne są jednym z „najczystszych” odnawialnych źródeł energii
Na rynku występują dwa zasadnicze typy kolektorów słonecznych: płaskie oraz próżniowo-rurowe. Różnią się one nie tylko budową, ale też zasadą działania. W obu przypadkach promieniowanie słoneczne jest odbierane na absorberze (selektywna warstwa o wysokim współczynniku absorpcji). Absorber to jeden z najistotniejszych elementów paneli, od jego jakości zależy, jak wydajnie będzie pracować kolektor.

Najważniejsze pojęcia
Ogniwo PV – najmniejszy element systemu PV, który wytwarza energię elektryczną
w warunkach ekspozycji na światło takie jak promieniowanie słoneczne;
Moduł PV – najmniejszy, w pełni chroniony przed wpływami środowiska zespół
połączonych ze sobą ogniw PV;
Kolektor PV – mechanicznie i elektrycznie zintegrowany zespół modułów PV i innych
niezbędnych elementów, które tworzą jednostkę zasilającą prądem stałym;
Łańcuch PV – obwód, w którym łączy się szeregowo moduły PV, w celu wytworzenia
w kolektorze PV wymaganego napięcia wyjściowego;
Skrzynka połączeniowa kolektora PV – (Junction Box) obudowa w której wszystkie
łańcuchy PV jakiegokolwiek kolektora PV są połączone elektrycznie i gdzie są umieszczone
zabezpieczenia;
Przewód główny DC systemu PV – przewód łączący skrzynkę połączeniową generatora
PV z zaciskami DC falownika PV;
Falownik PV lub Inwerter PV – urządzenie, które przetwarza napięcie i prąd stały, w napięcie i prąd
przemienny, przekazujące energię do sieci;
STC, Standard Test Conditions STC (Standard Test Conditions) w skrócie: prostopadłe
promieniowanie słońca o mocy 1000W na jeden m², przy temperaturze 25C. Spektrum
AM=1,5 (Air Mass), zgodnie z ASTM G173-03 oraz IEC 60904-3;
NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) – jest zdefiniowane jako temperatura
osiągana przez pojedyncze ogniwo PV w układzie be obciążenia odbiornikiem przy
spełnieniu poniższych warunków :
-promieniowanie na powierzchnie Ogniwa PV = 800 W/m2
-temperatura powietrza = 20°C
-prędkość wiatru = 1 m/s
-sposób montażu = nie zasłonięta tylna część panelu
Sprawność systemów solarnych (η%) – Stopień zamiany energii słonecznej na elektryczną
mierzony jest w %. Wówczas moduł PV o sprawności np. 15% z powierzchni 1m2 w ciągu godziny wyprodukuje 150Wh energii elektrycznej, według międzynarodowego standardu STC (1000w/m2, temp. 25stC).
Inwertery fotowoltaiczne
Zadaniem inwerterów fotowoltaicznych jest przekształcenie wygenerowanej energii przez
panele fotowoltaiczne na prąd przemienny dostarczany do sieci Użytkownika.
Można wyróżnić zarówno jednofazowe 230V jak i trójfazowe 400 V ( w naszym kraju – powyżej 5 kW mocy). Po stronie napięcia zmiennego AC, podłącza się je do rozdzielni głównej w budynku.
Inwertery powinne charakteryzować się szerokim zakresem napięcia wejściowego, dzięki
czemu istnieje możliwość konfiguracji modułów w szerokim zakresie, oraz pozwalają na
pomiar sumarycznej energii wyprodukowanej dziennie i całościowo.
Ważną cechą jest tzw. Stand By lub „koszt nocny” czym mniejszy ok. 2- 5 W, tym mniej energii pobiera urządzenie kiedy nie pracuje. Dzisiejsze Inwertery mają możliwość komunikacji i diagnostyki poprzez system nadzorujący, w zależności od producenta obsługiwany przez portal sieciowy.
Inwertery w przypadku braku zasilania sieciowego przechodzą automatycznie w tryb
uśpienia (ang. Stand-By), aż do momentu powrotu napięcia sieciowego, zapobiega to np. włączeniu się do sieci na której prowadzone są prace konserwacyjne.
Kalkulacja redukcji emisji dwutlenku węgla
Średni wskaźnik emisji udostępnionym przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynosi – 812 kg CO2/MWh, czyli produkując 1000 kWh energii ze słońca oszczędzamy 812 kg emisji CO2.
Jak w naszym kraju rozwija się OZE
Rząd w naszym kraju planuje reindustrializację kraju, jednocześnie licząc na wzrost cen węgla (obecnie wydobycie w większości polskich kopalń jest nie rentowne) i prądu. A to właśnie już teraz polski przemysł energochłonny płaci znacznie wyższą cenę hurtową za energię niż jego konkurenci z Niemiec, Skandynawii, Czech, czy Słowacji. Polska, obok Litwy i Łotwy ma najwyższą giełdową cenę energii w naszym regionie Europy. Byłaby jeszcze wyższa gdyby nie rozwój… energetyki odnawialnej (czyli OZE). Blisko 5,5 GW elektrowni wiatrowych wpływa na znaczne spadki cen energii na giełdzie, co pozwala na stabilizowanie cen na rynku konkurencyjnym czyli – hurtowym.

Cytując portal „WysokieNapięcie.pl” jedna ze spółek energetycznych otrzymała odmowę finansowanie Euroobligacji na wart. 100 mln EUR ponieważ w swoim Miksie paliwowym ma zbyt wielki udział Co2 pochodzącym z przetwarzania węgla. – to pokazuje jak Europejskie Instytucje Finansowe zwracają uwagę na Odnawialne Źródła Energii.

Wbrew często powtarzanemu mitowi wsparcie energetyki odnawialnej trudno uznać za znaczne obciążenie portfeli pozostałych obywateli. Rachunki za energię w gospodarstwach domowych także malały w ostatnich latach, przy jednoczesnym szybkim rozwoju OZE.

Dotacji wymagają nie tylko źródła odnawialne. Przy aktualnych cenach na rynku energii nie opłaca się budować ani elektrowni węglowych, ani OZE, ani gazowych, ani nuklearnych. Problemu ich rentowności nie rozwiąże rynek i to nie dlatego, że „sygnały cenowe są zaburzane przez wspomagane OZE”, jak często powtarzają eksperci. Po prostu „odpowiednich sygnałów cenowych” nie wytrzymaliby ani odbiorcy, ani zapewne rząd.

Prognoza cen energii elektrycznej na polskim rynku
Autorski model IEO – Prognoza cen energii elektrycznej na polskim rynku

Do połowy czerwca 2018 roku kraje członkowskie UE powinny przygotować „Krajowe
plany działania na rzecz energii i klimatu”, wyznaczające ramy krajowej polityki
energetycznej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii, na początku 2018 roku miał
pojawić się projekt polskiej Polityki Energetycznej 2040. Projekt miał zawierać koszty polityki,
wsparcie energetyki węglowej i idące za tym koszty polityki klimatycznej oraz, być może,
ambitne plany dotyczące wprowadzenia energetyki jądrowej.

Występujące, coraz bardziej widoczne, symptomy braku mocy w systemie, rosnące
wymagania dotyczące emisyjności generacji oraz obecne plany rządu wskazują na to, że
sektor wytwarzania energii elektrycznej stoi w obliczu wielomiliardowych inwestycji. W
przypadku realizacji zapowiadanego scenariusza, w latach 2021-2040 energetyka
węglowa będzie wymagała nakładów inwestycyjnych rzędu 25 mld zł, gazowa 18 mld zł,
a sama budowa bloków jądrowych, wprowadzanych do systemu bardzo szybko i w
bardzo dużej skali pochłonie ok. 150 mld zł.

Braki węgla kamiennego na rynku krajowym oraz rosnące ceny surowców/węgla na
rynkach zagranicznych z pewnością negatywnie odbiją się na kosztach paliwa w polskiej
elektroenergetyce. W połączeniu z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, z której wynika
zatwierdzona już reformą systemu ETS zmierzająca do podniesienia cen uprawnień do
emisji CO2, scenariusz Polskiej Polityki Energetycznej 2040 może okazać się niezwykle
kosztowny, a koszty te mogą narastać w znacznie szybszym tempie niż dotychczas.
Utrzymanie bardzo wysokiego udziału energetyki węglowej oraz wielomiliardowe plany
inwestycyjne w perspektywie rosnących kosztów zmiennych eksploatacji elektrowni
konwencjonalnych obciążą przede wszystkim odbiorców końcowych.

Jednym z kompleksowych narzędzi do analizy systemu energetycznego pod względem
kosztów jest MESAP (Modular Energy System Analysis and Planning Environment)
wykorzystywany od niemal dekady w Instytucie Energetyki Odnawialnej do tworzenia
scenariuszy energetycznych, w tym np. scenariusza „Rewolucji energetycznej (‘2013). Na
bazie MESAP Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował model prognostyczny cen
energii elektrycznej. Model ten wykorzystano np. w scenariuszu mixu
elektroenergetycznego na podstawie zapowiadanej przez Ministerstwo Energii strategii
bazującej na łączeniu energetyki węglowej (zachowanie 50% udziału węgla do 2040 r.) i
atomowej wchodzącej do mixu energetycznego w 2031 roku – scenariusz (ATOM ‘2031).
Na tej podstawie opracowano prognozę średnich cen energii elektrycznej na rynku.
Wyniki (ATOM ‘2031) zestawiono z alternatywnymi scenariuszami, w których planowany
potencjał energetyki jądrowej zastąpiono blokami gazowymi (GAZ ‘2031) i morskimi
farmami wiatrowymi (MEW ‘2031), co obrazuje rysunek.

Niestety, w Polsce jak dotąd nie ma oficjalnej, ani tym bardziej publicznie dostępnej,
prognozy cen, która mogłaby stanowić ważną wskazówkę dla odbiorców, w
szczególności dla przedsiębiorstw obracających dużymi wolumenami energii i dla
inwestujących w źródła wytwórcze w tym autoproducentów/prosumentów, ale także być
„benchmarkiem” dla dostawców i sprzedawców energii.
Dzięki nowemu modelowi prognostycznemu każdą zmianę mixu energetycznego i systemu
wsparcia (programu pomocy publicznej) oraz każdą kolejną wersję nowej polityki
energetycznej można przeliczyć na ceny energii dla odbiorców i ceny hurtowe energii.

Czym są kolektory słoneczne i w jakim celu się je instaluje?
Kolektory słoneczne są to urządzenia zastępujące tradycyjne źródła energii służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nadeszło lato, czas pomyśleć o tym, co moglibyśmy zmienić w naszych domach. Może w tym roku warto zainwestować w coś, co szybko nam się zwróci, a przy tym jednocześnie podniesie standard naszego codziennego życia? To idealny moment na podjęcie takiej decyzji- gorące słońce za oknem aż prosi się, żeby zapłacić za nas rachunki. Dzięki kolektorom słonecznym o samodzielnym grzaniu wody i wydatkach z tym związanych możemy zapomnieć.
Gdzie montuje się kolektory?
Kolektory montowane są na południowej stronie dachu budynku, ścianie bądź na konstrukcji wolnostojącej w ogrodzie. Aby uniknąć jak największej ingerencji w budynek do montażu kolektorów przeważnie wykorzystujemy wolne przewody kominowe, a czas takiej instalacji to jeden dzień, a roboty nie powodują w domu bałaganu.
Czy koszt takiej inwestycji jest tokosztowna sprawa?
Ależ właśnie że nie ! Większość osób myśli że jest to kosztowna inwestycja. W obecnej chwili Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program częściowych dopłat do spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych.

Kwota takiego dofinansowania to aż 45% dlatego grzechem jest nie skorzystać z takiej okazji.

Dlaczego energia solarna?
Zmiany klimatu to szybko rosnący kryzys cywilizacji zagrażający milionom istnień ludzkich, przyrodzie i warunkom otoczenia – jak widzą to naukowcy z różnych krajów. Międzyrządowy Panel Zmian Klimatu – Międzynarodowa grupa tysięcy renomowanych naukowców będących autorytetami i doradcami w sprawach dotyczących zmian klimatu

– przewiduje drastyczny skutki negatywne, jeżeli emisja dwutlenku węgla będzie nadal rosnąć, w tym:

Powiększające się ryzyko wyniszczenia nawet do 30% gatunków na świecie do roku 2030 i wyniszczenie do 40% gatunków do roku 2080.
Spotęgowanie klęsk naturalnych – takich jak powodzie, pożary lasów i sztormy.
zwiększenie śmiertelności spowodowanej upałami, powodziami i suszami.
Zniszczenie raf koralowych i roztopienie obszarów polarnych, podniesienie poziomu morza o około 3,2 do 5 m.
Zmiany klimatu są spowodowane przez wzrost stężenia dwutlenku węgla i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dwutlenek węgla jest wytwarzany w wyniku działań takich jak działalność produkcyjna przemysłu, stosowanie przestarzałych paliw jako źródła energii, niszczenia lasów i terenów leśnych, co wynika z wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery. Aby zapobiec zmianom klimatycznym musimy radykalnie ograniczyć ilość wydzielanych gazów cieplarnianych, najpierw rezygnując z tradycyjnych źródeł energii zamieniając je na bardziej wydajne i źródła energii odnawialnej. Wykorzystanie tej energii może przynieść znaczne korzyści dla kraju, poszczególnych osób i organizacji.

Energia solarna pozwala na zmniejszenie zagrożeń wynikających z rosnących cen paliw gazowych i ciekłych i w ten sposób może ustabilizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej albo utrzymania domu.
posiadamy obecnie inicjatywy rządowe i opusty cenowe za sprawą Ustawy o OZE – zachęcające do wzrostu zastosowań źródeł energii odnawialnej.
Dostęp do energii solarnej obniża ryzyko i koszty przerw w dostawie prądu elektrycznego.

Jakie są zalety stosowania kolektorów?
Kolektory to czysta energia. Podgrzewając wodę tradycyjnie do atmosfery przedostają się szkodliwe i trujące związki których emisja rocznie z jednego domu może wynosić nawet kilka ton. Instalując kolektory zmniejszamy ją do 60%. Jednak argumentami, które najbardziej przemawiają do potencjalnego klienta są korzyści finansowe. Dzięki kolektorom uzyskuje się do 60% oszczędności w roku co daje w domowym budżecie ok. 2 tys. zł.

Wiadomo że kwota oszczędności uzależniona jest od nośnika energii jakim wcześniej była podgrzewana ciepła woda użytkowa. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na oszczędność czasu, ponieważ kolektor jest urządzeniem bezobsługowym. Kolektory to nie tylko opłacalna inwestycja ale wręcz luksus dla klienta.