fbpx
Menu Zamknij

Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?

Kolektory słoneczne

W gospodarstwach domowych zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest zazwyczaj stałe w ciągu całego roku, natomiast ilość energii słonecznej ulega dużym wahaniom. W naszym terenie w okresie letnim dociera do ziemi 7-8 razy więcej energii niż w okresie zimowym. Różnica ta sprawia, że nie udaje się równomiernie pozyskiwać energii słonecznej w ciągu całego roku.

Efektywność wykorzystania kolektorów słonecznych

Opłacalność instalacji słonecznej rośnie wraz ze wzrostem efektywności wykorzystania kolektorów. Optymalnie dobrana instalacja powinna w miesiącu o najwyższym nasłonecznieniu dostarczać nie więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej dla danego budynku. Osiągnięcie poziomu 90%–100% pokrycia solarnego w miesiącach letnich przekłada się zazwyczaj na 45–55-procentowe pokrycie dla całego roku. W takim przypadku kolektory słoneczne eksploatowane są w najbardziej efektywny sposób, gdyż energia cieplna nie jest marnowana z uwagi na brak możliwości jej odbioru latem. Tak dobrana instalacja charakteryzuje się wysokim uzyskiem słonecznym w przeliczeniu na m² kolektora oraz niską ceną energii pozyskanej ze Słońca. Przekroczenie w okresie letnim uzysku słonecznego ponad zapotrzebowanie na CWU po to by np. zwiększyć średnioroczne pokrycie słoneczne czy wspomagać instalację CO, zawsze zmniejsza uzysk słoneczny w przeliczeniu na m² kolektora i jednocześnie podnosi cenę energii słonecznej.

Kolektory słoneczne w zastępstwie za paliwa konwencjonalne

Istotnym czynnikiem opłacalności inwestycji jest rodzaj zastępowanego paliwa konwencjonalnego.

Opierając się na średnich rocznych uzyskach energii dla kolektorów płaskich można założyć, że instalacja słoneczna powinna dostarczać średnio rocznie ok. 450 kWh energii cieplnej na każdy m² kolektora. Najczęściej stosowana instalacja słoneczna do podgrzewania CWU składa się z 3 kolektorów o powierzchni 2m2 każdy.

Koszt takiej kompletnej instalacji obecnie nie przekracza 11 000 zł. W tym przypadku roczny uzysk słoneczny będzie wynosił 2900 kWh, i teraz – w zależności od zastępowanego źródła ciepła możemy przeliczyć moc tej instalacji x wartość (cena) zastępowanego nośnika.

Kalkulacja ta najkorzystniej przedstawia się do cen energii elektrycznej lub oleju opałowego a najmniej korzystnie do ceny węgla kamiennego, tu jednak oprócz ceny dochodzi czynnik ekologiczny jak również komfort eksploatacyjny.